Git
Chapters ▾ 2nd Edition

10.1 Git Kısımları - Plumbing and Porcelain

Daha önceki bir bölümden bu bölüme geçebilirdiniz ya da kitabın tümünü bu noktaya kadar sırayla okuduktan sonra buraya gelmiş olabilirsiniz - her iki durumda da, burada iç işleyişleri ve Git’in uygulanmasını uygulayacağız. Bu bilgiden şunu anlıyoruz, Git’in ne kadar yararlı ve güçlü olduğunu takdir etmek için temelde önemli olduğunu, ancak başkaları bize bunun yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı ve gereksiz yere karmaşık olabileceğini savundu. Bu nedenle, bu tartışmayı kitaptaki son bölüm yaptık, böylece öğrenme sürecinizde onu önce veya sonraki bölümlerde okuyabilirsiniz. Karar vermeyi size bırakıyoruz. Şimdi buradasınız, haydi başlayalım. İlk olarak, henüz net değilse, Git temel olarak, üzerine yazılmış bir VCS kullanıcı arabirimine sahip bir içerik adresli dosya sistemidir. Bir parça da olsa ne anlama geldiğini öğreneceksiniz.

Git’in başlangıcında (çoğunlukla 1.5 öncesi), kullanıcı arayüzü çok daha karmaşıktı çünkü cilalı bir VCS yerine bu dosya sistemini vurguladı. Son birkaç yılda kullanıcı arayüzü, orada bulunan herhangi bir sistem kadar temiz ve kullanımı kolay hale gelinceye kadar arıtıldı; bununla birlikte, stereotip, öğrenmek zor ve karmaşık olan erken Git kullanıcı arayüzü hakkında durmaktadır. İçerik adresli dosya sistemi katmanı inanılmaz derecede harika, bu nedenle bu bölümde ilk önce bu konuyu ele alacağız; Daha sonra taşıma mekanizmalarını ve sonunda uğraşmanız gereken depo bakım görevlerini öğreneceksiniz.

Plumbing and Porcelain

This book covers primarily how to use Git with 30 or so subcommands such as checkout, branch, remote, and so on. But because Git was initially a toolkit for a version control system rather than a full user-friendly VCS, it has a number of subcommands that do low-level work and were designed to be chained together UNIX-style or called from scripts. These commands are generally referred to as Git’s “plumbing” commands, while the more user-friendly commands are called “porcelain” commands.

As you will have noticed by now, this book’s first nine chapters deal almost exclusively with porcelain commands. But in this chapter, you’ll be dealing mostly with the lower-level plumbing commands, because they give you access to the inner workings of Git, and help demonstrate how and why Git does what it does. Many of these commands aren’t meant to be used manually on the command line, but rather to be used as building blocks for new tools and custom scripts.

When you run git init in a new or existing directory, Git creates the .git directory, which is where almost everything that Git stores and manipulates is located. If you want to back up or clone your repository, copying this single directory elsewhere gives you nearly everything you need. This entire chapter basically deals with what you can see in this directory. Here’s what a newly-initialized .git directory typically looks like:

$ ls -F1
config
description
HEAD
hooks/
info/
objects/
refs/

Depending on your version of Git, you may see some additional content there, but this is a fresh git init repository — it’s what you see by default. The description file is used only by the GitWeb program, so don’t worry about it. The config file contains your project-specific configuration options, and the info directory keeps a global exclude file for ignored patterns that you don’t want to track in a .gitignore file. The hooks directory contains your client- or server-side hook scripts, which are discussed in detail in Git Hooks.

This leaves four important entries: the HEAD and (yet to be created) index files, and the objects and refs directories. These are the core parts of Git. The objects directory stores all the content for your database, the refs directory stores pointers into commit objects in that data (branches, tags, remotes and more), the HEAD file points to the branch you currently have checked out, and the index file is where Git stores your staging area information. You’ll now look at each of these sections in detail to see how Git operates.